Breaking News

Breaking News

Elevi dâmboviţeni, laureaţi ai fazelor naţionale ale olimpiadelor şcolare

Apr 15, 2013

În săptămâna “Şcoala altfel” au avut loc majoritatea fazelor naţionale ale olimpiadelor şcolare. Judeţul nostru a obţinut importante premii la aceste concursuri. În cadrul unei conferinţe de presă, Ovidiu Băsceanu, inspector şcolar general adjunct, a prezentat lista celor 54 de elevi dâmboviţeni, laureaţi la nivel naţional. De asemenea, a menţionat că, la competiţiile ce vor urma, Dâmboviţa are, în continuare, şanse să obţină şi alte premii. Iată care sunt cei 54 de elevi ce ne fac să fim mândri că locuim cu ei în acest judeţ.

LIMBĂ, COMUNICARE ŞI LITERATURĂ ROMÂNĂ – Bidica G. Larisa Gabriela, clasa a V-a, Şcoala Gimnazială ,,Şerban Cioculescu” Găeşti – Premiul Special; Pletea C. Ioana, clasa a VIII-a Şcoala Gimnazială ,,Coresi” ” Târgovişte – Premiul Special; Oprescu Alexandra Mihaela, clasa a XII-a, C.N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Premiul Special.

LIMBA NEOGREACĂ – Skouri Antonis, clasa a X-a, C. N. ,,Constantin Carabella” Târgovişte – Menţiune; Oproiu Sânziana Ioana, clasa a XII-a, Colegiul Economic ,,Ion Ghica” Târgovişte – Menţiune; Tudor Niki, clasa a IX-a, Colegiul Economic ,,Ion Ghica” Târgovişte – Menţiune.

LIMBA ITALIANĂ – Oproiu Leon Georgian, clasa a XI-a, C. N. ,,Nicolae Titulescu” Pucioasa – Menţiune.

LIMBA FRANCEZĂ – Neacşu Anamaria, clasa a X-a, C.N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Menţiune; Niţu Teodora, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială ,,Şerban Cioculescu” Găeşti – Menţiune Specială; Liţă Eliza, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială ,,Coresi” ” Târgovişte – Menţiune Specială

LIMBA MATERNĂ RROMANI – Bonica Alexandra, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Vizureşti – Premiul al III-lea; Brinkman Gianni Franco, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Vizureşti, Menţiune.

ISTORIE – Chicoş Andreia Paula, clasa a XII-a, Liceul Teoretic ,,I.L. Caragiale” Moreni – Premiul I.

GEOGRAFIE – Ştefan Alexandru, clasa a XII-a, C.N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Premiul al III-lea; Purcoi Larisa, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială Decindeni Dragomirești – Mentiune S.G.R.; Bratu Andrei, clasa a IX-a, C. N. ,,Nicolae Titulescu” Pucioasa– Menţiune S.G.R; Petrescu Cezar Gabriel, clasa a X-a, C. N. ,,Nicolae Titulescu” Pucioasa– Menţiune S.G.R.; Lia Andra Teodora, clasa a XI-a, C.N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Menţiune S.G.R.

SOCIO – UMANE – Educaţie Civică – Coman Iulia Maria; Homeghi Andreea Iulia- clasa a IV-a, Şcoala Gimnazială ,,Diaconu Coresi” Fieni – Menţiune

LOGICĂ – Lupoiu Elena Denisa, clasa a IX-a, C. N. ,,Nicolae Titulescu” Pucioasa – Menţiune.

FOILOSOFIE – Diaconescu Ruxandra Maria, clasa a XI-a, C. N. ,,Nicolae Titulescu” Pucioasa – Menţiune.

EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ – Necula Andreea Teodora, clasa a V-a, şcoala Gimnazială ,, Elena Donici Cantacuzino” Pucioasa -MenŢiune

MATEMATICĂ – Pascale George Andrei, clasa a VI-a, şcoala Gimnazială ,,Diaconu Coresi” Fieni – Medalie Bronz SSMR, Zamfirescu Mihail Ioan, clasa a VII-a, C.N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Menţiune MEN, Medalie Argint SSMR, Radu Ana Maria, clasa a VII-a, C.N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Medalie Bronz SSMR, calificat Lotul Lărgit de Juniori; Catană Adrian, clasa a X-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Medalie Bronz SSMR; Brojbeanu Andi Gabriel, clasa a X-a, C. N. ,,Constantin Carabella” Târgovişte – Medalie Bronz SSMR, Udrescu Silviu Marian, clasa a XI-a, C. N. ,,Constantin Carabella” Târgovişte – Medalie Argint SSMR; Mândrilă Claudiu, clasa a XII-a, C. N. ,,Constantin Carabella” Târgovişte – Menţiune MEN, Medalie Aur SSMR, calificat Lotul Lărgit de Seniori

FIZICĂ – Savu Ioan Daniel, clasa a VI-a, Liceul Teoretic ,,I.L. Caragiale” Moreni – Menţiune de Onoare; Tonea Ruxandra, clasa a VII-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte -Medalie de Bronz S.R.F.; Brănescu Ioana, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială ,, Mihai Viteazul” Târgoviște – Medalie de Argint S.R.F.; Dumitru Emanuel, clasa a IX-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte -Menţiune MEN, Medalie de Aur S.R.F.; Preda Amanda Teodora, clasa a X-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Menţiune MEN, Medalie de Aur S.R.F. Toma Petru Vlad, clasa a X-a, Liceul Teoretic ,,I.L. Caragiale” Moreni – Medalie de Argint S.R.F.

Stănescu Andrei Eduard, clasa a X-a, C. N. ,,Constantin Carabella” Târgovişte – Medalie Bronz S.R.F. ; Stihi Alexandru, clasa a X-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Medalie de Bronz S.R.F.

CHIMIE – Săvulescu Claudiu George, clasa a IX-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Premiul I MEN, calificat în Lotul Naţional pentru concursul Internaţional EUSO; Lăzărescu Sebastian, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială ,,Diaconu Coresi” Fieni – Menţiune Specială; Leontescu Marina, clasa a X-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Menţiune Specială; Teleanu Florin, clasa a X-a, Liceul Teoretic ,,I.L. Caragiale” Moreni – Menţiune Specială

INFORMATICĂ – Enache N. Mihai Ionuţ, clasa a X-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Menţiune MEN, Medalie de Aur ; Dinu G. Radu Gabriel, clasa a IX-a, , Liceul Teoretic ,,I.L. Caragiale” Moreni – Menţiune MEN, Medalie de Argint ; Beşcucă F.P. Marilena, clasa a IX-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Medalie de Argint ; Banu S.G. Cristian, clasa a X-a, C .N. ,,Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte – Medalie de Bronz.

MUZICĂ INSTRUMENTALĂ – Ghercu Izabela, clasa a VIII-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte – violoncel Premiul I; Manea Mihaela, clasa a X-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte-pian Premiul IRadu Andrei Mihail, clasa a X-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte-vioară Premiul I; Preda Mariana, clasa a XII-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte – nai Premiul I; Georgescu Andrei, clasa a X-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte – pian Premiul al II-lea; Dogaru Gabriela, clasa a IX-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte – oboi Menţiune Specială.

ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ, ISTORIA ARTEI – Ion Alexandru Gabriel, clasa a XI-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte – arhitectură, Premiul al II –lea; Ivan Ruxandra Mihaela, clasa a XII-a, Liceul de Arte ,,Bălaşa Doamna” Târgovişte-pictură, Premiul al II –lea.

Pentru aceşti elevi, inspectorul şcolar adjunct Ovidiu Băsceanu a declarat că se poartă discuţii la Consiliul Judeţean pentru organizarea unei tabere, aşa cum au mai fost şi în alţi ani şi, cu siguranţă, municipalitatea îi va premia.

Actualitate

Despre autor

Informatie in curs de actualizare