Breaking News

Arhiepiscopia Târgoviştei a inaugurat un CENTRU SOCIAL CREŞTIN ŞI UN CĂMIN DE TIP FAMILIAL

Dec 21, 2013

Vineri, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit NIFON a inaugurat Centrul Social Creştin din cadrul Asociaţiei Centrul Diaconal Casa Creştină şi Căminul Social de tip familial Sf. Ier. Nicolae din cadrul Arhiepiscopiei Târgoviştei.

La eveniment au participat: Adrian ŢUŢUIANU, preşedintele CJD, Victor SANDA, prefectul judeţului, Gabriel BORIGA, primarul municipiului Târgovişte, reprezentanţi ai D.G.A.S.P.C.D., parteneri ai centrului şi alte personalităţi ale vieţii publice locale.

După slujba de binecuvântare, Înaltpreasfinţia Sa a subliniat, în cuvântul său, faptul că o Biserică este mereu vie prin membrii Săi şi relevantă prin faptele sale pentru oameni şi comunităţile lor, iar inaugurarea de astăzi manifestă, solidaritatea şi iubirea creştină pe care le propovăduieşte Biserica noastră, deoarece misiunea social-filantropică înseamnă aplicaţia concretă a preceptelor evanghelice.

De asemenea, acest eveniment doreşte să transmită un mesaj de lumină, încredere şi speranţă comunităţii noastre locale, faptul că Biserica noastră strămoşească este mereu aproape de fiii ei, aflaţi în necaz şi suferinţă, şi, prin aceste exemple de iubire faţă de aproapele, doreşte să îndemne şi pe alţii la fapte bune şi la aplecarea către nevoile semenilor noştri.

Menţionăm faptul că în cadrul Centrului Social Creştin funcţionează: Centru de Consiliere, care va oferi asistenţă psihologică pentru copil şi familie, consiliere pentru eradicarea violenţei familiale, informare şi orientare antidrog, consiliere socială şi juridico-administrativă şi asistenţă social-filantropică; Centrul pentru tineret, care va sprijini formarea voluntarilor pentru diferite activităţi; spaţiu pentru activităţi de creaţie, serviciu de informare şi documentare pentru tineret; şi Centrul de formare profesională, acreditat CNFPA, pentru ocupaţiile: animator socio-educativ şi lucrător social.

În ceea ce priveşte Căminul Social de tip familial Sf. Ier. Nicolae, acesta are ca scop asigurarea accesului copiilor / tinerilor separaţi temporar de părinţii lor, la găzduire, îngrijire, educaţie şi pregătire în vedere reintegrării sau integrării familiale şi socio-profesionale. În prezent, în cămin sunt 6 copii şi tineri, care beneficiază de protecţie specială, conform legii.

Actualitate, Flash, Local

Despre autor

Informatie in curs de actualizare
Etichete:, , , ,