Breaking News

Arhiepiscopia Târgoviştei a pus în vânzare calendarele bisericești pentru anul 2014

Dec 01, 2013

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, au fost tipărite şi se găsesc la toate parohiile din Eparhia noastră şi la cele două magazine de obiecte bisericeşti (din Târgovişte, Calea Domnească nr. 261, din cadrul Centrului Social Creştin, şi cel din Bd. Independenţei bl.O3, Sc. A, parter), începând de astăzi, calendarele bisericeşti pentru anul 2014, în variantă de perete şi agendă.

Cu o grafică de excepţie, în culori cromatice reprezentative, noile calendare bisericeşti se constituie într-un folositor instrument liturgic pentru clericii şi credincioşii noştri, călăuzindu-i în rugăciunea cotidiană, prin mijlocirea sfinţilor zilei.

Calendarul agendă evidenţiază, la paginile dedicate învăţăturilor de credinţă, trăsăturile generale ale tematicii omagiale a anului 2014, aşa cum a fost ea stabilită de către Sfântul Sinod al Bisericii noastre, care l-au proclamat drept: An comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni şi An omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) .

Datorită faptului că, mai ales în ultima vreme, existã în comerţ calendare pe anul 2014, altele decât cele tipãrite de cãtre Biserica Ortodoxã Română, care conţin numeroase erori, ori sunt falsuri, adicã calendare din anii trecuţi, care au doar anul modificat, alături de alte obiecte de cult, inclusiv lumânãri, necorespunzãtoare liturgic, facem precizarea cã atât producerea, cât şi valorificarea acestora se poate face numai cu respectarea legii nr. 103/1992, cu toate modificãrile ulterioare, care prevede, la art. 2, cã aceste acţiuni aparţin doar cultelor religioase şi: “numai cu autorizarea lor prealabilã, datã în condiţiile stabilite de cãtre fiecare cult, în considerarea propriei sale exclusivitãţi”. De aceea, oricine altcineva (persoanã fizicã sau juridicã), ce desfãşoarã astfel de activitãţi, ca cele menţionate mai sus, se situeazã în afara cadrului legal.

Amintim cã, prin achiziţionarea calendarelor şi a lumânãrilor, se susţine efortul pastoral-misionar al Bisericii noastre. În consecinţã, îndemnãm pe toţi credincioşii creştin-ortodocşi sã le achiziţioneze doar de la bisericile parohiale, mânãstirile şi magazinele noastre bisericeşti.

Actualitate, Administrație, Local

Despre autor

Informatie in curs de actualizare
Etichete:, ,