Breaking News

Întrunirea Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei

Feb 17, 2014

Luni, 17 februarie 2014, la Reşedinţa Eparhială din Târgovişte, ănn Sala Decennium, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Pãrinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, s-au desfãşurat lucrările Consiliului Eparhial, cu privire la validarea alegerilor parohiale din Eparhia noastră, conform Hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, nr. 10.528 / 2013.

Şedinţa a fost deschisă de către Înaltpreasfinţia Sa, care a evidenţiat, în cuvântul său, importanţa Adunării şi a Consiliului Parohial în misiunea pastorală a Bisericii noastre, precum şi rolul lor în îmbogăţirea, îmbunătăţirea şi evaluarea vieţii şi activităţii bisericeşti, în duhul credinţei dreptmăritoare.

Pe ordinea de zi a întâlnirii s-au aflat mai multe probleme, dintre care amintim: ratificarea alegerilor organismelor deliberative şi executive parohiale, dar şi diferite chestiuni legate de bunul mers al vieţii ecleziastice curente din Arhiepiscopia Târgoviştei.

Aşa cum se ştie, conform Statutului de Organizare şi Funcţionare al Bisericii Ortodoxe Române, Adunarea Parohială este organismul deliberativ parohial format din: “credincioşii majori ai parohiei, bãrbaţi şi femei, care mãrturisesc prin credinţa, faptele şi ţinuta lor moralã, ataşamentul faţã de Biserica Ortodoxã, de învãţãtura ei de credinţã şi de instituţiile ei”; iar Consiliul Parohial este: “organismul executiv al Adunãrii parohiale, aceasta fiind cea care alege din sânul ei pe membrii Consiliului parohial – în numãr de 7, 9 sau 12 membri – în funcţie de categoria parohiei, precum şi 2-4 membri supleanţi”.

 

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Târgoviştei

Actualitate, Local

Despre autor

Informatie in curs de actualizare
Etichete: