Breaking News

ŞEDINŢA CONSILIULUI EPARHIAL AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI

Mar 18, 2014

În Sala Decennium a Reşedinţei Eparhiale din Târgovişte, s-au desfăşurat marţi, 18 martie 2014, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, lucrările Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, ce au avut în centrul lor câteva obiective, în principal, legate de alegerile eparhiale din Arhiepiscopia Târgoviştei, conform Hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, nr. 10.528 / 2013 şi Deciziei Patriarhale nr. 1 /2004.

Întrunirea de lucru a debutat cu alocuţiunea Înaltpreasfinţiei Sale, care a subliniat rolul alegerilor eparhiale în dinamismul vieţii noastre bisericeşti, dar şi importanţa organismelor deliberative şi executive eparhiale pentru misiunea pastorală a Bisericii noastre.

S-au discutat probleme pastoral-misionare, economico-gospodăreşti şi administrative curente ale Eparhiei noastre. De asemenea, menţionăm hotărârile privind constituirea Biroului Electoral Eparhial, ratificarea circumscripţiilor electorale şi a listelor cu clericii cu drept de vot, aprobarea delegaţilor eparhiali la cele 10 circumscripţii electorale, emiterea Ordinului Circular privind alegerile eparhiale, informări cu privire la hotărârile Permanenţei Consiliului Eparhial, dar şi alte diferite probleme legate de bunul mers al vieţii ecleziastice din Eparhia noastră.

 

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Târgoviştei

Actualitate, Local

Despre autor

Informatie in curs de actualizare