Noapte
Zi
17 February 2014
1 min read

Întrunirea Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei

Luni, 17 februarie 2014, la Reşedinţa Eparhială din Târgovişte, ănn Sala Decennium, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Pãrinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, s-au desfãşurat lucrările Consiliului Eparhial, cu privire la validarea alegerilor parohiale din Eparhia noastră, conform Hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, nr. 10.528 / 2013.

Şedinţa a fost deschisă de către Înaltpreasfinţia Sa, care a evidenţiat, în cuvântul său, importanţa Adunării şi a Consiliului Parohial în misiunea pastorală a Bisericii noastre, precum şi rolul lor în îmbogăţirea, îmbunătăţirea şi evaluarea vieţii şi activităţii bisericeşti, în duhul credinţei dreptmăritoare.

Pe ordinea de zi a întâlnirii s-au aflat mai multe probleme, dintre care amintim: ratificarea alegerilor organismelor deliberative şi executive parohiale, dar şi diferite chestiuni legate de bunul mers al vieţii ecleziastice curente din Arhiepiscopia Târgoviştei.

Aşa cum se ştie, conform Statutului de Organizare şi Funcţionare al Bisericii Ortodoxe Române, Adunarea Parohială este organismul deliberativ parohial format din: “credincioşii majori ai parohiei, bãrbaţi şi femei, care mãrturisesc prin credinţa, faptele şi ţinuta lor moralã, ataşamentul faţã de Biserica Ortodoxã, de învãţãtura ei de credinţã şi de instituţiile ei”; iar Consiliul Parohial este: “organismul executiv al Adunãrii parohiale, aceasta fiind cea care alege din sânul ei pe membrii Consiliului parohial – în numãr de 7, 9 sau 12 membri – în funcţie de categoria parohiei, precum şi 2-4 membri supleanţi”.

 

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Târgoviştei

Publicitate

DBM EXPERTPARCHET, SERVICII PREMIUM PENTRU PARCHETUL TĂU


DBM EXPERTPARCHET vă oferă cele mai bune soluții pentru montarea și întreținerea oricărui tip de parchet. Profesioniștii DBM EXPERT PARCHET oferă numeroase servicii, de la rașchetare montaj, recondiționare parchet, întreținere , lăcuire până la chituire. Îi puteți găsi la numărul de telefon 0723.479.488 pentru o ofertă personalizată.

Companie de tehnologie specializată în soluții de dezvoltare software.

Contact: cybersmartsoft@yahoo.com

Articolul Anterior

Un altfel de politică

Articolul Urmator

PSD are un nou secretar executiv

Ultimele Articole

Mergisus

Nu ratați

Arhiepiscopia Târgoviștei a oferit daruri școlare copiilor instituționalizați

Luni, 7 septembrie a.c., cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi

Acțiune social-filantropică în Arhiepiscopia Târgoviștei

Luni, 3 august 2015, la iniţiativa şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului