Preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, a declarat, miercuri, 27 august a.c., că proiectul de lege privind reducerea CAS va fi pus pe ordinea de zi a Camerei, pe 1 septembrie, el arătând că va cere ca aceasta să fie dezbătută şi votată până pe 3 septembrie.
Senatorii au adoptat, luni, 25 august, a,c, în sesiune extraordinară, proiectul de lege care prevede reducerea CAS cu 5% la angajator în varianta trimisă la promulgare, ei respingând, în acest sens, cererea de reexaminare a președintelui Traian Băsescu.
Proiectul de act normativ a fost adoptat cu 96 voturi “pentru”, un vot “împotrivă” și două abțineri, iar cererea de reexaminare a fost respinsă.
,,Senatul a aprobat încă o dată reducerea contribuţiilor de asigurări sociale.Sunt convins că o trecem şi la Camera Deputaţilor, indiferent de opoziţia oricui faţă de acest lucru, pentru că este necesar şi putem să facem şi să aplicăm această reducere fiscală”, a declarat Ponta în cadrul şedinţei de guvern de săptămăna aceasta.