Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Dâmbovița (DGASPC) oferă servicii de protecție copiilor, persoanelor cu handicap și tuturor celor aflați în nevoie. Potrivit declarațiilor purtătorului de cuvânt al instituției, Cerasela Gurgu, numărul sesizărilor privind copiii neglijati, abuzați, maltratați este în creștere, în județul Dâmbovița. Astfel, numai anul acesta s-au înregistrat 110 constatări, dintre care 14 cazuri au fost justificate, iar 33 de copii au necesitat plasament în regim de urgență. Pentru aceste situații, sunt puse la dispoziție telefonul instituției și telefonul copilului, care funcționează non-stop: 0245 983. De asemenea, a crescut și numărul mamelor minore, în special de etnie romă: 32 de cazuri, în 2015. Îmbucurător este faptul că majoritatea aleg să păstreze copilul. Șirul problematicii nu se oprește doar aici. A crescut și numărul persoanelor cu handicap. Instituția bifează un plus doar la capitolul adopții, atât interne, cât și internaționale, și de copii la vârste din ce în ce mai avansate. Pentru mai multe informații, rog urmăriți un interviu amplu, pe această temă.



