Anul acesta, Festivalul Padina Fest s-a bucurat de o prezență record de turiști, veniți de pretutindeni, atrași de peisajele de vis, de activitățile sportive montane, de concerte, de obiectivele turistice și de distracția din mijlocul naturii.
Organizatorii s-au așteptat la peste 10 000 de participanți și chiar au fost atâția. Pentru sceptici, imaginea a sute de mașini circulând bară la bară pe drumul spre Padina și corturile înșirate lanț din luncă demontează orice suspiciuni și critici. Au fost cam de zece ori mai mulți turiști decât acum șase ani.
Cu alte cuvinte, un festival reușit! Turismul dâmbovițean este pe drumul cel bun. De asemenea, de menținut este și faptul că a fost asfaltat drumul spre Padina, așa că ne putem aștepta la 10-15 000 de turiști, în week-end, de acum încolo. (Nicoleta Sima)










