Noapte
Zi
9 December 2015
1 min read

Proiectele europene din Târgoviște, finalizate cu banii primăriei

În această dimineață, 09 decembrie a.c., consilierii municipali au fost convocați în ședință extraordinară pentru a vota proiectele de pe ordinea de zi privind proiectele cu finanțăre europeană care se demarează în Târgoviște, proiecte pentru care există riscul de a nu se mai implementa.
Așadar este vorba de extinderea perioadei de implementare și a sumelor necesare proiectelor de “Reabilitare și modernizare infrastructură utilități publice urbane, reabilitare și modernizare spații publice urbană în zona A și B a zonei de acțiune urbană din Municipiul Târgoviște” (PID A și PID B), “Complexul turistic de natație Târgoviște”, “Consolidare, reabilitare și modernizare grup școlar Voievodul Mircea din Târgoviște”, “Centrul Național de Informare și Promovare Turistică-Târgoviște”, “Dotare cu echipamente pentru creșterea siguranței și prevenirea criminalității în zona de acțiune urbană a municipiului Târgoviște” și “Modernizarea și reabilitarea derumului de centura al municipiului Târgoviște”. Pentru acest ultim proiect să fie finalizat, este nevoie de 65 de milione de lei vechi, pentru care primăria dorește să facă un împrumut la CEC Bank, pentru o periodă de 10 ani, cu începere a rambursării din anul 2017. Deși ar fi trebuit să fie terminate, lucrările sunt executate doar în promporție de 30%, cu trei primari, în trei mandate.
În total, pentru finalizarea proiectelor, municipalitatea trebuie să scoată din vistierie peste 76 de milione de lei vechi.
Deși la începutul ședintei, consilierii PNL au avut comentarii și au cerut inclusiv o pauză de consultări , ordine de zi a trecut la limită.
Singurii care au de suferit acum sunt târgoviștenii, în timp ce vinovații, toți cei care s-au perindat pe scaunul primăriei în ultimii ani nu iși asumă nimic.

Publicitate

DBM EXPERTPARCHET, SERVICII PREMIUM PENTRU PARCHETUL TĂU


DBM EXPERTPARCHET vă oferă cele mai bune soluții pentru montarea și întreținerea oricărui tip de parchet. Profesioniștii DBM EXPERT PARCHET oferă numeroase servicii, de la rașchetare montaj, recondiționare parchet, întreținere , lăcuire până la chituire. Îi puteți găsi la numărul de telefon 0723.479.488 pentru o ofertă personalizată.

Articolul Anterior

Acțiuni ale polițiștilor pentru combaterea evaziunii fiscale (VIDEO)

Articolul Urmator

Vești bune: corecția financiară de 24 de milione de lei, aplicată Companiei de Apă, a fost suspendată

Ultimele Articole

Lucrările la noua cresă din Cartierul Sagricom avansează

Administrația publică locală din municipiul Târgoviște continuă investițiile în infrastructura educațională, și anume, în cartierul Sagricom, prin construirea unei noi creșe, proiect realizat prin Compania Națională de Investiții. Noua unitate de învățământ
Mergisus

Nu ratați

Lucrările la noua cresă din Cartierul Sagricom avansează

Administrația publică locală din municipiul Târgoviște continuă investițiile în infrastructura

Investiție majoră în educația târgovișteană: Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” intră în reabilitare completă

Educația târgovișteană beneficiază de o nouă investiție importantă. Școala Gimnazială