La data de 30 aprilie a.c., poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Răcari au fost sesizaţi că în cursul aceleiaşi zile un bărbat de 74 de ani, din Boteni, a plecat voluntar de la domiciliu fără a mai reveni.
Din primele verificări, a reieşit că acesta ar fi plecat la pescuit pe râul Dâmboviţa.
Semnalmente: înălţime 1,60 m, greutate 60 de kg, ochi căprui, păr cărunt, faţă ovală.
La momentul plecării, Neagu Ion purta o bluză şi o pereche de pantaloni de culoare albastră, era încălţat cu o pereche de cizme din cauciuc de culoare neagră, iar pe cap purta o şapcă albastră.
În dimineaţa zilei de Paşte ,01 mai a.c., începând cu ora 06:30, pompierii de la Detaşamentul Titu (un echipaj de intervenţie cu barcă de salvare) şi Garda Răcari (un echipaj de intervenţie) împreună cu scafandrii de la I.S.U. Bucureşti-Ilfov au plecat în căutarea bărbatului, care se presupune că ar fi dispărut în apele râului Dâmboviţa (pe raza localităţii Boteni – comuna Conţeşti). Misiunea de căutare a fost reluată şi pe data de 02 mai a.c. și 03 mai a.c., dar , din păcate, trupul bărbatului dispărut nu a fost încă găsit, nici până la această oră.



