Încă de zilele trecute, sindicaliștii din domeniul sănătății au amenințat cu proteste. Angajații sunt nemulțumiți, în principal de nivelul de salarizare. Principalele lor revendicări sunt: plata salariului de bază la nivelul prevăzut de legea 153/2017 pentru anul 2022 pentru toţi lucrătorii din sănătate (inclusiv pentru personalul nemedical-TESA); raportarea tuturor sporurilor la salariul de bază pentru toate categoriile de salariaţi şi calculul tarifului orar al gărzilor prin raportare la tariful orar al salariului de bază.
Protestele se desfășoară în mai multe zone din țară, pornind cu Piața Victoriei din București, Palatul Parlamentului și Palatul Cotroceni.
Inclusiv în județul Dâmbovița, personalul
Personalul TESA a ieșit în fața sediului administrativ al Spitalului de Urgență Târgoviște.
De asemenea, o altă revendicare este recunoaşterea schimbului de tură ca timp de muncă şi recunoaşterea stagiului de cotizare suplimentar efectuat de profesioniştii din sănătate, arată Federaţia „Solidaritatea Sanitară” într-un comunicat de presă.