Noapte
Zi
25 July 2024
1 min read

A aparut pesta micilor rumegătoare! Reconandările DSVSA pentru crescători!

 

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Dambovița atenționează proprietarii de ovine și caprine de pe raza județului cu privire la contextul epidemiologic european și național privind confirmarea focarelor de Pesta Micilor Rumegătoare (PMR).

În România primul focar de boală a fost confirmat în data de 19.07.2024, într-o exploatație comercială de pe raza județului Tulcea, ulterior fiind confirmată si într-o exploatație nonprofesională de pe raza județului Constanța.

Pesta micilor rumegătoare este o boală virală gravă, care NU AFECTEAZĂ OMUL, dar afectează rumegătoarele mici, respectiv ovinele și caprinele, care se transmite în principal prin contact direct, cu o mortalitate – în cazul animalelelor infectate – care poate ajunge la 70%.

Clinic, boala se caracterizează prin evoluţie de la supraacută la subacută, cu manifestări de febră şi tulburări generale, digestive şi respiratorii, iar morfopatologic prin hemoragii, leziuni ulcerative, eroziuni sau necroze pe mucoasele digestive şi respiratorii, în unele cazuri prin pneumonie sau bronhopneumonie.

Toți operatorii eonomici implicați în activitatea de comerț cu rumegătoare, precum și deținătorii de ovine și caprine, au obligativitatea de a aplica și respecta următoarele măsuri în vederea protejării efectivelor de rumegătoare mici de această boală:

– controlul riguros al mișcărilor de ovine și caprine (animalele vor fi achiziționate doar din zone care nu sunt supuse restricțiilor sanitare veterinare, vor fi însoțite de document de circulație eliberat de medicul veterinar împuternicit, vor fi crotaliate și vor fi transportate cu mijloace auto care în prealabil au fost spălate și dezinfectate; pentru transporturile efectuate între județe diferite este obigatoriu solicitarea avizului interjudețean);

– identificarea și înregistrarea animalelor deținute, iar în cazul operatorilor economici care dețin unități tip centre de colectare sau exploatații comerciale, gestionarea eficientă a bazei de date;

– operatorii economici care dețin unități tip centre de colectare sau exploatații comerciale, vor asigura, cu maximă atenție, aplicarea regulilor de biosecuritate (în special al dezinfecțiilor efectuate);

– anunțarea imediată a D.S.V.S.A. Dâmbovița a oricărei suspiciuni de boală, apeland numarul de telefon: 0372737818.

DSVSA subliniază faptul că boala nu afectează omul, dar produce pagube economice importante, iar fără sprijinul și înțelegerea cetățenilor, apariția unor focare de boală pe teritoriul județului este foarte greu de prevenit.- Director executiv Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Animalelor Dâmbovița, Dr. Tolea Sandu.

Publicitate

DBM EXPERTPARCHET, SERVICII PREMIUM PENTRU PARCHETUL TĂU


DBM EXPERTPARCHET vă oferă cele mai bune soluții pentru montarea și întreținerea oricărui tip de parchet. Profesioniștii DBM EXPERT PARCHET oferă numeroase servicii, de la rașchetare montaj, recondiționare parchet, întreținere , lăcuire până la chituire. Îi puteți găsi la numărul de telefon 0723.479.488 pentru o ofertă personalizată.

Companie de tehnologie specializată în soluții de dezvoltare software.

Contact: cybersmartsoft@yahoo.com

Articolul Anterior

Dep. Carmen Holban:”32 de cabinete ale medicilor de familie din Dâmbovița vor primi bani pentru modernizare. Finanțarea se face prin PNRR”

Articolul Urmator

Ești pasionat de anteprenoriat și vrei să aplici pentru Youth Start-Up Competition 2024? Camera de Comerț Dâmbovița te poate ajuta

Ultimele Articole

TITU: S-a redeschis Piața 1 Mai

După două săptămâni în care primăria Titu a desfășurat numeroase activități de renovare și reamenajare, Piața 1 Mai a fost redeschisă comercianților astfel încât aceștia să-și poată desfășura activitatea într-un mediu curat
Mergisus