Senatorul Titus Corlățean a participat în această seară, la invitația ambasadorului Regatului Arabiei Saudite la București, Excelența Sa Mohammed Abdulghani M. Khayat, la evenimentul organizat în onoarea ambasadorului Statului Qatar în România, Excelența Sa Osama Yousef A. A. Alqaradawi, cu prilejul încheierii misiunii sale diplomatice la București.
“Am participat în această seară, la invitația ambasadorului Arabiei Saudite la București, Mohammed Abdulghani M Khayat, la evenimentul organizat în onoarea ambasadorului Qatar în România, Osama Yousef A A Alqaradawi, la finalul misiunii sale diplomatice în România.Am participat în această seară, la invitația ambasadorului Arabiei Saudite la București, Mohammed Abdulghani M Khayat, la evenimentul organizat în onoarea ambasadorului Qatar în România, Osama Yousef A A Alqaradawi, la finalul misiunii sale diplomatice în România.
Au participat ambasadorii Statelor Arabe din Zona Golfului și alți ambasadori străini, inclusiv europeni, acreditați la București, precum și reprezentanți ai Președinției și MAE.
O întâlnire amicală, cu speranțe exprimate pentru o nouă posibilă realitate politică în Orientul Mijlociul după Summit-ul din Egipt de la Sharm el- Sheikh, care să însemne pace, securitate și cooperare. Și, bineînțeles, cuvinte de apreciere pentru medierea oferită cu succes de SUA, Qatar și Egipt pentru o primă etapă de încetare a focului în Gaza și eliberarea ostaticilor israelieni luați prizonieri de Hamas la 7 octombrie 2023, inclusiv a unui tânăr cu origini românești, respectiv schimbul de prizonieri israeliano-palestinieni. Succes în misiunea diplomatică viitoare ambasadorului Alqaradawi.”, transmite senatorul Titus Corlățean.



