Noapte
Zi
21 July 2014
1 min read

Dupa ce a “rezolvat” toate problemele in Targoviste, Gabriel Cioacă dă lecţii de finanţe la tabla

În conferinţa de presă de presă de vineri, 18 iulie a.c, Gabriel Cioacă, purtător de cuvânt al PNL Dâmboviţa şi city-managerul Municipiului Târgovişte, a pus la îndoială cele două proiecte de cod: Codul fiscal şi Codul de procedură fiscală ale Ministerului de Finanţe, care ulterior au fost şi retrase de pe site. Prin majorările afişate referitor la calculul impozitului pe teren, aceste reglementeri ar duce, potrivit liderului, la vremuri grele pentru târgovişteni, proprietari de teren intravilan. Cioacă a făcut o paralelă între codul fiscal actual şi cel nou prevăzut, şi a ajuns la concluzia că, în mediul urban sunt diferenţe uriaşe de plată şi ele cresc de 4-5 ori mai mult, lucru îngrijorător şi nejustificat. ,, Faceţi socoteala cât ar trebui să plătească un locuitor al Municipiului Târgovişte, dacă această reglementare intră în vigoare. La un teren de 1000 metri pătraţi, ar fi trebuit să scoată impozitul anual din zona A 3020 lei, adică 30 de milioane de lei vechi. Ce ar însemna pentru locuitorii din Priseaca sau din Sârbi un astfel de impozit, pentru că acolo este zonă de categoria D, unde preţul pe ha este de 1763, iar pe noul timp va plăti 7100lei/ha. Nu a fost făcută o analiză şi proiectul a fost retras rapid de pe site. De reţinut: aceste impozite cresc, la Târgovişte, pe categoria A, de patru ori, deci cu 400%, iar la categoria D, de 5,5 ori, cu peste 500%. De asemenea, pe modificare, lipseşte categoria de folosinţă a terenului. Ei spun doar intravilan, deci preţul este acelaşi şi pentru categoria de folosinţa construcţii, şi pentru tipurile de teren arabil: păşune, fâneaţă, vie’’ a declarat Cioacă, făcând şi o lecţie demonstrativă la tablă, ca lupul moralist şi nespecialist.

Publicitate

DBM EXPERTPARCHET, SERVICII PREMIUM PENTRU PARCHETUL TĂU


DBM EXPERTPARCHET vă oferă cele mai bune soluții pentru montarea și întreținerea oricărui tip de parchet. Profesioniștii DBM EXPERT PARCHET oferă numeroase servicii, de la rașchetare montaj, recondiționare parchet, întreținere , lăcuire până la chituire. Îi puteți găsi la numărul de telefon 0723.479.488 pentru o ofertă personalizată.

Articolul Anterior

Promovabilitatea la examenul de definitivat, sub media pe ţară

Articolul Urmator

Întârzieri foarte mari la lucrările de apă şi canalizare din Titu şi Găeşti

Ultimele Articole

ATENȚIE ȘOFERI! DN 7 în vizorul polițiștilor!

Astăzi, 18 aprilie a.c., în intervalul orar 14:00–18:00, polițiștii Serviciului Rutier și ai formațiunilor rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița, vor participa cu efective mărite la o acțiune de tip
Mergisus

Nu ratați

PNL Dâmbovița se dezice de Ciucă și Iohannis

După rezultatul dezastruos obținut de Nicolae Ciucă, președintele PNL, la

PNL Dâmbovița, lista candidaților pentru alegerile parlamentare

  Astăzi, 14.10.2024, lista candidaților PNL Dâmbovița pentru Parlamentul României