Membrii Comisiei Juridice a Camerei Deputaţilor au dezbătut, luni dimineaţă, scrisoarea ministrului Justiţiei privind cererea de încuviinţare a arestării preventive a deputatului PMP de Dâmboviţa, Florin Aurelian Popescu, solicitarea privind aviz nefavorabil. Potrivit procedurilor şi regulamentului de funcţionare, urmează să se pronunţe asupra cazului Plenul Camerei Deputaţilor, în termen de cinci zile lucrătoare, data probabilă fiind 7 mai.
“Baronul Puilor”- cum a fost numit fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Dâmboviţa, este acuzat de procurorii DNA că a cerut administratorului unei firme aproximativ 60-70 tone carne pui, pentru a fi utilizată ca mită electorală în iunie 2012.
Popescu nu este singurul parlamentar de Dâmboviţa pentru care procurorii DNA au cerut arestarea preventivă.
În aceeaşi situaţie este senatorul Ovidiu Isăilă, acuzat de comiterea unor fapte de corupţie în perioada în care a fost secretar de stat în Ministerul Finanţelor Publice. Senatorii jurişti se vor pronunţa cel târziu miercuri dar prima şedinţă de Plen a Senatului va avea loc abia peste o lună de zile .