Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, vă invită să vizitați, începând cu data de 2 august 2022, expoziţia de pictură „APARTENENȚE” a tinerei artiste Maria Magdalena ALECU, care va fi deschisă oficial la ora16:00, la parterul Muzeului de Artă din Târgovişte.
Evenimentul face parte din proiectul „TINERI ARTIȘTI DÂMBOVIȚENI”, aflat în acest an la cea de-a doua ediție, proiect ce a debutat în 2021 cu expoziția artistei Barbara Brigita Popa.
Proiectul urmărește să aducă în atenția iubitorilor de artă, după cum indică și titlul, tineri artiști din județul nostru aflați la început de drum, sprijinindu-i în promovarea pe meleagurile natale a creațiilor lor, prin intermediul expozițiilor organizate în cadrul Muzeului de Artă din Târgoviște.
Expoziția „Apartenențe” prezintă creațiile din acest an ale artistei Maria Alecu, fostă absolventă a Liceului de Arte „Bălașa Doamna” din Târgoviște și a Universității de Arte din București. Vizitatorul poate descoperi în această expoziție de pictură o parte din universul, sufletul, dar și rădăcinile tinerei artiste, care este prezentă pentru întâia dată într-o expoziție personală la Muzeul de Artă din Târgoviște.
De la ultima apariție pe simezele Muzeului de Artă, în expoziția de grup Palete 2022 a diferiților artiști – profesori în învățământul cu specific artistic – din orașul nostru, nu a trecut mai mult de o lună, astfel încât putem spune că artista lucrează cu dăruire la transmiterea harului său acelora ce au inima deschisă artei contemporane și esteticii sale.
Amintim faptul că, firesc pentru artiștii aflați la început de drum, s-a observat o evoluție, stilistică și expresivă, între prima sa participare la Târgoviște în cadrul Bienalei de Artă „Gheorghe Petrașcu”, în anul 2018, apoi în 2020, cât și în acaestă expoziție, în care tehnica predominant prezentată a fost cea a culorilor acrilice pe pânză.
Expoziția este deschisă în perioada 2 august – 25 septembrie a.c., la parterul Muzeului de Artă – Târgoviște, Calea Domnească 185 – de marți până duminică, în intervalul orar 9:00 – 17:00.
Expoziţie de pictură Maria Magdalena Alecu – Apartenențe –, la Muzeul de Artă din Târgoviște
Ultimele Articole
UNIVERSITATEA “VALAHIA”DIN TÂRGOVIŞTE, ADMITERE SESIUNEA SEPTEMBRIE 2024
Transformă-ți pasiunea în profesie la Universitatea „Valahia” din Târgovişte, unde visurile devin realitate! ADMITERE 2024 UNIVERSITATEA “VALAHIA” DIN TÂRGOVIŞTE * Admitere licenţă: 03-16 septembrie 2024 * Admitere master: 08 iulie 19 septembrie
Accesați www.registrulelectoral.ro pentru a afla secția de votare la care sunteți arondați
Cetățenii se pot informa cu privire la secția de votare la care sunt arondați accesând site-ul www.registrulelectoral.ro și completând datele solicitate: CNP, NUME DE FAMILIE și bifând codul captcha. După introducerea datelor
Primăria Târgoviște a început construcția primului parc fotovoltaic al municipiului! Investiție de 19 milioane de lei, finanțată integral din fonduri europene
Administrația locală târgovișteană a demarat lucrările pentru construirea primului parc fotovoltaic al municipiului, un proiect pe care primarul Daniel Cristian Stan îl consideră una dintre cele mai importante investiții realizate de oraș
Surprins la volan fară permis și cu o alcoolemie de 1,1mg/l
*BĂRBAT FĂRĂ PERMIS DE CONDUCERE ȘI SUB INFLUENȚA ALCOOLULUI, DEPISTAT ÎN TRAFIC DE POLIȚIȘTI* La data de 9 iunie a.c., în jurul orei 23:10, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au oprit pentru
Percheziții la dâmbovițeni acuzați de evaziune fiscală în domeniul construcțiilor
*PERCHEZIȚII ÎNTR-O CAUZĂ PENALĂ PRIVIND EVAZIUNEA FISCALĂ* În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Române, astăzi, 10
Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, marchează doi ani de la câștigarea alegerilor locale și reafirmă angajamentul pentru dezvoltarea comunității
Primarul orașului Titu, Laurențiu Costache, a transmis un mesaj către cetățeni la împlinirea a doi ani de la câștigarea alegerilor locale din 9 iunie 2024 și la un an, șapte luni și
ISU Dâmbovița și Universitatea Valahia, parteneriat pentru pregătirea în domeniul situațiilor de urgență și acordării primului ajutor
Astăzi, domnul colonel ing. Cristian Claudiu Florea, inspector șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Basarab I” al Județului Dâmbovița, și domnul conf. univ. dr. ing. Ioan Corneliu Sălișteanu, rectorul Universității „Valahia”



