Noapte
Zi
28 March 2023
4 mins read

Vicarul eparhial Ionuț Ghibanu, un nou mandat de președinte al Filialei Crucea Roșie Dâmbovița

Astăzi, 28 martie a.c., a avut loc Adunarea generală a Filialei Județene de Cruce Roșie Dâmbovița, eveniment desfășurat la teatrul municipal Tony Bulandra din Târgoviște. În cadrul Adunării a fost prezentat raportul ultimilor doi ani privind activitatea Comitetului Societății de Cruce Roșie din România – Filiala Dâmbovița, strategia Filialei de Cruce Roșie Dâmbovița pentru anul 2023, și, prin vot secret, a fost ales președintele Crucii Roșii Dâmbovița, echipa de vicepreședinți ai filialei, precum și membri Biroului și Comitetului județean.

Astfel, vicarul eparhial Ionuț Ghibanu a fost reconfirmat în funcția de președinte al Filialei Județene de Cruce Roșie Dâmbovița, cele 5 posturi de vicepreședinte au fost ocupate de Ionuț Săvoiu, Floris Lăzărescu, Valentin Calcan, Dumitru Georgică și Cristea Chiru Cătălin, iar din Comitetul Județean vor face parte: Jean Popescu, Polexe lon Viorel, Florea Claudiu, Matei Mihai, Spătaru Corina Magdalena (reprezentant tineret), Ivan Vasile Ivanoff, Marcela Iordache, Ioan Folescu, Călin Oros, Mihai Gavril Vădan, Marius Badea, Sebastian Popescu, Iustin Petrescu, Laurențiu Dinescu, Alin Ștefan, Cristian Oancea, Valentin Radu, Ionuț Beju, Gabriel Brătulescu (reprezentant tineret).„Ajutorarea aproapelui reprezintă măsura umanității noastre, dar și mărturia aprofundării noastre spirituale ce evocă, de fiecare dată, vocația noastră de a fi mereu alături de semenii noștri care trec prin dificultăți și înfruntă vitregiile vremurilor. Aceasta este rațiunea pentru care m-am implicat, ca Președinte, în coordonarea activităților filialei dâmbovițene a Societății Naționale de Cruce Roșie din România și tot de aceea, am decis să candidez pentru cel de al doilea mandat în fruntea acestei prestigioase, nobile, importante și respectabile instituții. Perioada pe care am traversat-o în cei patru ani de mandat nu a fost una ușoară, pentru ca ne-am confruntat cu una din cele mai mari provocări a civilizației contemporane și anume, pandemia de Covid-19, care a încercat din răsputeri credința, speranța și limitele posibilităților practice de a ajuta ale comunităților noastre. Organizația noastră a ajutat și a împărtășit roadele generozității și ale bunătății umane, a sprijinit instituții, oameni și comunități, oferind încredere, demnitate și puterea de a merge mai departe semenilor noștri. De asemenea, o a doua mare provocare a istoriei lumii noastre în care organizația noastră s-a implicat a fost ajutorarea numeroșilor refugiați în urma tragicului război din Ucraina, cărora le-am oferit încă din primele zile a acestei uriașe provocări pentru Europa și întreg mapamondul, ajutor concret, îndrumare și toate cele necesare pentru ca existența lor în pribegie să fie cât mai suportabilă. Chiar dacă foarte multele dintre acțiuni ale Societății dâmbovițene de Cruce Roșie nu a avut întotdeauna vizibilitate sau receptare maximă, ele au presupus un uriaș efort umanitar, multă dăruire, bunătate și jertfelnicie din partea tuturor membrilor organizației noastre care au dorit astfel să aline durerea celor fugiți din calea războiului și să aline neputințele tuturor acelora aflați în necazuri, nevoi și grabnice primejdii. Nu trebuie uitat că 4 tiruri, cu peste 150 de tone de ajutoare au plecat în primele zile ale conflictului către granița de nord a țării, mărturisind o rapidă și deosebit de mare și bună mobilizare a filialei noastre! În afară de aceste activități notabile, la fel de importante au fost și cele destinate bătrânilor, tinerilor, celor afectați de calamități naturale, din comunitatea locală din țară, ori din străinătate sau celor aflați în căutarea unui loc de muncă, ori suferind de boli grave, dar și cu prilejul sărbătorilor legate de Învierea Domnului sau Nașterea Domnului. Oameni și instituții, cu toții au primit ajutor, dar și încurajare, încredere și speranță în solidaritatea, statornicia și filantropia semenilor lor. Sunt deosebit de recunoscător tuturor celor implicați în activitățile filialei locale a organizației noastre, cărora, cu deosebită recunoștință, le mulțumesc din tot sufletul. De altfel, un cuvânt special de apreciere și de recunoștință țin să le adresez tuturor dâmbovițenilor care au fost alături de noi și ne-au sprijinit, oferindu-ne posibilitatea ca, prin contribuția lor, statornică și masivă, să ajutăm, să încurajăm și să oferim lumină și speranță celor ce au atâta nevoie. Unul dintre partenerii cei mai implicați, respectabili și receptivi este Arhiepiscopia Târgoviștei care, împreună cu preoții săi a contribuit evident și decisiv la derularea și succesul demersurilor noastre în slujba comunității locale. Un cuvânt deosebit de mulțumire și recunoștință doresc să adresez Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, Președinte la nivel național, pentru multă vreme al S.N.C.R.R., care a răspuns cu deosebită generozitate la toate solicitările și nevoile noastre. Desigur, toată această activitate nu putea fi realizată fără sprijinul membrilor Biroului și al Comitetului județean al organizației noastre, al primarilor din județ, dar și ai altor binevoitori sprijinitori. Apoi, aș dori să mulțumesc domnului Raul Pavelescu, directorul filialei, precum și domnului Gheorghe Popescu, fostul director al filialei, pentru buna colaborare de până acum, pentru tot ceea ce au făcut și fac pentru această instituție, ca, de altfel, pentru sprijinul și colaborarea pe care mi le vor oferi și de aici înainte. Țin să vă asigur pe toți că mă voi strădui să nu vă înșel câtuși de puțin așteptările, deoarece doresc să ofer filialei noastre o mai mare eficacitate, vizibilitate, dinamism și implicare în nevoile comunității noastre locale, în colaborarea cu alte instituții și în atingerea propriilor obiective. Vă asigur pe toți de bunele mele intenții, mulțumindu-vă încă o dată pentru încrederea pe care mi-ați acordat-o! Cu Dumnezeu înainte!”, a transmis Ionuț Ghibanu, președintele Filialei Județene de Cruce Roșie Dâmbovița.

337315422_1188307618517242_5210076601831386893_n

Alături de conducerea Crucii Roșii Dâmbovița s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, deputații Liviu Balint și Gabriel Plăiașu, subprefectul Adrian Chițescu, secretarul general al județului, Dan Popa, viceprimarul municipiului Târgoviște, Monica Ilie, rectorul Universității „Valahia”, Laura Gorghiu, comandanţi de arme, primari şi viceprimari din judeţ, şefi de instituții deconcentrate, delegați şi voluntari.

334438858_3404942793078622_1618277830137361678_n

336926819_694320822472401_871550252682128402_n

337296889_943356053696245_5043077393556905609_n

334690512_780618710159785_8221821626047855260_n

336713929_1437323960411709_6663250132006350263_n

Publicitate

DBM EXPERTPARCHET, SERVICII PREMIUM PENTRU PARCHETUL TĂU


DBM EXPERTPARCHET vă oferă cele mai bune soluții pentru montarea și întreținerea oricărui tip de parchet. Profesioniștii DBM EXPERT PARCHET oferă numeroase servicii, de la rașchetare montaj, recondiționare parchet, întreținere , lăcuire până la chituire. Îi puteți găsi la numărul de telefon 0723.479.488 pentru o ofertă personalizată.

Companie de tehnologie specializată în soluții de dezvoltare software.

Contact: cybersmartsoft@yahoo.com

Articolul Anterior

Gabriel Purcaru, directorul Parcului Industrial Moreni, alături de 100 de elevi în vizită la o fabrică de înghețată

Articolul Urmator

Cinci tineri, printre care și minori, bănuiți de furt dintr-o magazie a liceului din Nucet

Ultimele Articole

Zile de foc în județul Dâmbovița! COD ROȘU DE CANICULĂ!

*ATENȚIE*  𝟏𝟑.𝟎𝟕.-𝟏𝟒.𝟎𝟕.𝟐𝟎𝟐𝟒 COD ROȘU DE CANIVULĂ În intervalul menționat temperaturile maxime se vor situa între 37 și 41 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul
Mergisus