Noapte
Zi
18 April 2019
2 mins read

Guvernul acordă granturi de studii, de până la 4000 euro/an, pentru elevii olimpici

Pentru a veni în sprijinul elevilor care au rezultate deosebite la învățătură și pentru a-i încuraja să rămână în țară în vederea continuării studiilor, Partidul Social Democrat, pune în aplicare o altă măsură asumată în programul de guvernare. Astfel, pentru toți cei care au rezultate excepționale, în timpul anilor de liceu, Guvernul pune la dispoziție granturi de studiu, de până la 4000 de euro pe an, pentru a ajuta performanța în universitățile românești.

“Avem atât de mulți tineri olimpici care nu pot să-și continue studiile în țară doar din cauza faptului că părinții nu-și permit să-i sprijine din punct de vedere financiar. Trebuie să conștientizăm faptul că un tânăr care pleacă la studii în străinătate are mai puține șanse să se întoarcă și să se integreze în țară.

 Tocmai de aceea, Guvernul României a decis să sprijine excelența prin “Grantul pentru tineri cercetători REGELE CAROL I”.”, precizează deputatul social democrat Claudia Gilia.

IMG-20190418-WA0004

Astfel, liceenii olimpici vor putea să-și depună candidatura pentru a beneficia de un grant pe toată perioada studiilor universitare, inclusiv a studiilor de masterat și doctorat. Se oferă tinerilor performanți posibilitatea să-și continue activitățile de cercetare în universitățile românești, inclusiv după finalizarea studiilor.

Pentru a putea beneficia de aceste granturi, tinerii trebuie să îndeplinească următoarele criterii:

 să fie absolvenţi de liceu care au obţinut cel puţin o dată, pe perioada studiilor liceale, la olimpiadele internaţionale de ştiinţe, medalie de aur/premiul I, medalie de argint/premiul II, medalie de bronz/premiul III sau menţiune şi să fie înmatriculaţi într-o instituţie de învăţământ superior din România începând cu anul universitar 2019 – 2020;

 să fie absolvenţi de liceu care au obţinut cel puţin o dată, pe perioada studiilor liceale, la olimpiadele naţionale de ştiinţe, medalie de aur/premiul I, medalie de argint/premiul II, medalie de bronz/premiul III sau menţiune şi care să fie înmatriculaţi într-o instituţie de învăţământ superior din România începând cu anul universitar 2019 – 2020.”

Olimpicii internaţionali pot beneficia de următoarele sume:

• 4.000 euro pe an pentru medalia de aur/premiul I,

• 3.500 euro pe an pentru medalie de argint/premiul II,

• 3.000 euro pe an pentru medalie de bronz/premiul III,

• 2.500 euro pentru menţiune;

Olimpicii naţionali pot beneficia de următoarele sume:

• 3.000 euro pe an pentru medalie de aur/premiul I,

• 2.500 euro pe an pentru medalie de argint/premiul II,

• 2.000 euro pe an pentru medalie de bronz/premiul III,

• 1.500 euro pentru menţiune.

“Întocmirea listei candidaţilor eligibili, cu încadrarea pe fiecare dintre categoriile de mai sus se va realiza de către Ministerul Educaţiei Naţionale, se va verifica şi valida de către Ministerul Cercetării şi Inovării şi se va face publică de către acesta până cel târziu la data de 20 octombrie a anului în care se înmatriculează candidaţii eligibili.

Ministerul Cercetării şi Inovării va semna, până la data de 10 noiembrie a anului universitar respectiv, câte un contract-cadru multianual cu fiecare dintre instituțiile de învățământ superior acreditate din România la care au fost depuse cereri de către candidaţi.

Mă gândesc cu mare drag la toți olimpicii din județul nostru. După cum știți, de curând i-am premiat pe cei care au participat la olimpiada de istorie. Astăzi, le aduc această veste, lor și celorlalte zeci de liceeni olimpici din județul nostru la alte discipline, și sunt sigură că prin astfel de inițiative viitorul țării va fi pe mâini bune.

 Îi încurajez să rămână în țară și să se intereseze de acest program de excelență.”a adăugat parlamentarul.

Publicitate

DBM EXPERTPARCHET, SERVICII PREMIUM PENTRU PARCHETUL TĂU


DBM EXPERTPARCHET vă oferă cele mai bune soluții pentru montarea și întreținerea oricărui tip de parchet. Profesioniștii DBM EXPERT PARCHET oferă numeroase servicii, de la rașchetare montaj, recondiționare parchet, întreținere , lăcuire până la chituire. Îi puteți găsi la numărul de telefon 0723.479.488 pentru o ofertă personalizată.

Articolul Anterior

Șofer imobilizat de politiștii găeșteni
Vinovatul nu a oprit la semnalul oamenilor legii (VIDEO) 

Articolul Urmator

Crucea Roșie Dâmbovița se alătură campaniei “Donează Sânge constant”

Ultimele Articole

Mergisus

Nu ratați

CJD, sprijin financiar pentru 25 de asociații și organizații nonprofit

În acestă dimineață, Consiliul Județean Dâmbovița a alocat sprijin financiar

Femeia de azi, lider de succes

Profesionalismul și succesul au fost în acestă după amiază cuvintele